prezydent, reguła, komitet

Witam serdecznie!
Bardzo proszę o wyjaśnienie kwestii poprawności akcentu w następujących słowach: prezydent, reguła, komitet. Regułą właśnie stało się bowiem w telewizji polskiej akcentowanie na pierwszą sylabę. Brzmi to, przyznam, trochę dziwnie… Dziękuję za odpowiedź.
Akcentowanie pierwszej sylaby w tych słowach nie jest błędem. Mogą być one też akcentowane na przedostatniej sylabie, jak większość wyrazów polskich (zob. Nowy słownik poprawnej polszczyzny PWN).
Wyjątków od paroksytonezy (czyli akcentowania przedostatniej sylaby) jest w polszczyźnie więcej, niż się przypuszcza, na ogół jednak mają one charakter retoryczny, tzn. wynikają z chęci położenia szczególnego nacisku na dane słowo. Natomiast wyjątki systemowe, takie jak mateMAtyka lub wiDZIElibyśmy, powoli przestają być wyjątkami, gdyż coraz częściej spotyka się wymowę typu matemaTYka, widzieliBYśmy. Wspomniany wyżej Nowy słownik poprawnej polszczyzny aprobuje ją w języku potocznym.
Mirosław Bańko