prezydent z małżonką

Czy wyrażenie Prezydent RP z małżonką w nekrologu należy uznać za poprawne? Chodzi mi o to, czy mąż, nawet w sytuacji oficjalnej, może w stosunku do SWOJEJ żony użyć określenia małżonka.
Mężczyzna pełniący prestiżową funkcję, taką jak prezydent, właśnie w sytuacjach oficjalnych (nie prywatnych) ma obowiązek nazywania swojej żony małżonką. Styl wysoki, którego w oficjalnych wypowiedziach używa, wymaga małżonki, a nie żony.
Żona jest codzienna, zwyczajna. Tego słowa powinien używać mężczyzna w sytuacjach nieoficjalnych, np. „Ten sernik upiekła moja żona”, „Jedziemy z żoną na narty”. Te same zdania z wyrazem małżonka („Ten sernik upiekła moja małżonka”, „Jedziemy z małżonką na narty”) brzmiałyby pretensjonalnie i świadczyłyby o niekompetencji komunikacyjnej mówiącego.
Małgorzata Marcjanik, prof., Uniwersytet Warszawski