pro forma

pro forma
11.04.2008
11.04.2008
Witam Państwa serdecznie,
mam problem z zapisem wyrażenia: faktura pro forma czy faktura proforma, czy może faktura pro-forma. Spotkałam się z tymi wszystkimi zapisami, ale jak jest poprawnie?
Będę wdzięczna za pomoc.
pozdrawiam,
Grażyna Gołaś
Kierując się etymologią, należałoby to wyrażenie pisać rozdzielnie, tzn. faktura pro forma. W potocznym języku księgowych pro forma jednak staje się rzeczownikiem rodzaju żeńskiego, np. „Co mam zrobić z tą wczorajszą proformą?”. Proces ten jest przykładem leksykalizacji, czyli zacierania motywacji znaku językowego. Na polskich stronach internetowych jest on też dość zaawansowany, gdyż faktura pro forma i faktura proforma są tutaj w zasadzie równoliczne. Jednak na bardziej miarodajnych pod tym względem stronach z domeny gov.pl pisownia rozdzielna, tj. faktura pro forma, ma wyraźną przewagę. Również w polskiej Wikipedii zastosowano pisownię rozdzielną.
Ciekawe, że w niektórych słownikach można znaleźć hasło proforma oznaczone jako archaizm i zaopatrzone w definicje: 'szkoła początkowa' oraz 'wstępna klasa w szkole'. Jak widać, to samo wyrażenie może być leksykalizowane wielokrotnie.
Mirosław Bańko, PWN
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego