prosić

Czy poprawna jest forma modlitwy, którą często słyszę w kościele: „prośmy za papieżem, prośmy za Kościołem”? Zwłaszcza ten drugi przykład brzmi trochę śmiesznie, ponieważ sugeruje bardziej miejsce modlitwy niż jej cel.
Z poważaniem,
Ładysław Włodarski
Frazeologizm prosić za kim znaczy 'wstawiać się za kim, orędować komu', por. np. „Nie miałbym odwagi za nim prosić, gdybym nie był pewny, że to się więcej nie powtórzy” (Jan Parandowski, Niebo w płomieniach, Warszawa 1949, s. 154). Kościół to nie tylko budowla, świątynia, to przede wszystkim zgromadzenie wyznawców. W języku religijnym prosić Boga znaczy tyle, co 'modlić się'. A zatem prośmy za Kościołem jest wezwaniem do modlitwy skierowanej do Boga w intencji wiernych.
Krystyna Długosz-Kurczabowa, Uniwersytet Warszawski