prosta sędzia

W Polityce przeczytałam zdanie dotyczące Pani Barbary Piwnik: „…oto szefem jednego z najważniejszych resortów nie został polityk lub profesor prawa, ale prosta sędzia”. Czy takie sformułowanie jest poprawne? I jak ogólnie powinno się postępować w takich przypadkach niezgodności rodzajów?
Żadnej niezgodności rodzajów tu nie ma. Mamy mężczyznę sędziego (dawniej też: sędzię) i kobietę sędzię (także, częściej, sędzinę). Męski sędzia odmienia się dziś przymiotnikowo, żeński według rzeczownikowej deklinacji żeńskiej. Prawda, że dziwi nas trochę używanie przymiotników, ale jest to konsekwentne i gramatycznie właściwe. Myślę zresztą, że to tylko mężczyźni dziwią się czasem „pięknej sędzi” czy „prostej sędzi”. Niesłusznie!
Jerzy Bralczyk