proszę księdza

Pytanie z zakresu pragmatyki językowej: jak należy się zwracać do kleryka, zwłaszcza takiego, który nosi sutannę? „Proszę księdza?” – chyba nie, ponieważ to jeszcze nie ksiądz. „Proszę pana?” – dość dziwnie brzmi w stosunku do osoby noszącej sutannę. Jakie są przyjęte formy?
Do kleryka noszącego już sutannę należy się zwracać za pomocą formy proszę księdza. Do zakonnika w podobnej sytuacji – proszę brata (forma bardziej poufała: bracie). Wyjątkiem są jezuici, do których należy używać formy proszę księdza.
Małgorzata Marcjanik, prof., Uniwersytet Warszawski