prowadzący

Dzień dobry,

mam pytanie o odmianę słowa podkast. Czy powinno się mówić ,,prowadząca (co?) podkast" czy „prowadząca (czego?) podkastu”?

Opisany problem nie dotyczy w istocie odmiany wyrazu, lecz składni. Występujący w użyciu rzeczownikowym imiesłów przymiotnikowy prowadzący (od czasownika prowadzić) wymaga biernika, por. np. prowadzący audycję radiową, podkast (podcast), program radiowy, program telewizyjny. Formy dopełniaczowej wymaga natomiast rzeczownik odczasownikowy prowadzenie, por. prowadzenie audycji radiowej, podkastu (podcastu).

Adam Wolański
zgłoś uwagę

Znaleziono w książkach Grupy PWN

Trwa wyszukiwanie...