prowincjonalny

Jak należy prawidłowo tworzyć przymiotnik określający rząd prowincji? Od 24 lat mieszkam w Kanadzie i razi mnie określenie władz prowincji słowem prowincjonalne. Sam uparcie używam słowa prowincyjny, bo prowincjonalny ma dla mnie wyraźnie negatywny wydźwięk, ale nie znalazałem pomocy w żadnym z przeglądanych słowników. Proszę o wsparcie w walce z osobami, które przedkładają autorytet słowa drukowanego nad zwykłe odczucie prawidłowości językowej.

Walka, którą zamierza Pan toczyć, nie będzie łatwa, gdyż słowo prowincjonalny w znaczeniu odnoszącym się do prowincji jako jednostki terytorialnego kraju, a także jednostki organizacyjnej Kościoła, ma długą tradycję w polszczyźnie. W słownikach można znaleźć nawet typowe połączenia wyrazowe, jak urzędy prowincjonalne i synod prowincjonalny. Dopóki nie przekona Pan innych do swoich racji (ja w każdym razie nie jestem przekonany), można używać konstrukcji z dopełniaczem, np. władze prowincji.

Porada opublikowana: 11.01.2008

Mirosław Bańko, PWN
    Mimo wszystko utarte są we współczesnym Kościele i używane w nazwach własnych takie zwroty, jak: kuria prowincjalna, siostra prowincjalna, przełożony prowincjalny obok zwrotów z dopełniaczem, nigdy zaś z formą prowincjonalny. Z pozdrowieniami…

    Czytelnik