prowincjonalny

 

prowincjonalny

14.07.2020

Jak należy prawidłowo tworzyć przymiotnik określający rząd prowincji? Od 24 lat mieszkam w Kanadzie i razi mnie określenie władz prowincji słowem prowincjonalne. Sam uparcie używam słowa prowincyjny, bo prowincjonalny ma dla mnie wyraźnie negatywny wydźwięk, ale nie znalazałem pomocy w żadnym z przeglądanych słowników. Proszę o wsparcie w walce z osobami, które przedkładają autorytet słowa drukowanego nad zwykłe odczucie prawidłowości językowej.

Walka, którą zamierza Pan toczyć, nie będzie łatwa, gdyż słowo prowincjonalny w znaczeniu odnoszącym się do prowincji jako jednostki terytorialnego kraju, a także jednostki organizacyjnej Kościoła, ma długą tradycję w polszczyźnie. W słownikach można znaleźć nawet typowe połączenia wyrazowe, jak urzędy prowincjonalne i synod prowincjonalny. Dopóki nie przekona Pan innych do swoich racji (ja w każdym razie nie jestem przekonany), można używać konstrukcji z dopełniaczem, np. władze prowincji.

Porada opublikowana: 11.01.2008

Mirosław Bańko, PWN
  1. 14.07.2020
    Mimo wszystko utarte są we współczesnym Kościele i używane w nazwach własnych takie zwroty, jak: kuria prowincjalna, siostra prowincjalna, przełożony prowincjalny obok zwrotów z dopełniaczem, nigdy zaś z formą prowincjonalny. Z pozdrowieniami…

    Czytelnik
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!