przecinek a opis składniowy

Witam.
Moje pytanie dotyczy stawiania bądź nie przecinka przed wyrazem co. Czy np. w zdaniach „Rób co chcesz”, „Słuchaj co do ciebie mówię”, „Zapomnij o tym co widziałeś”, „W związku z tym co się wydarzyło, chciałem cię przeprosić”, należy postawić przecinek przed co? Prosiłbym o przybliżenie mi zasad.
Zaimek względny co – podobnie jak inne zaimki względne – otwiera zdanie podrzędne, więc powinien być poprzedzany przecinkiem. Nie dotyczy to oczywiście powtórzonego co po spójniku współrzędnym, np. „Rób, co chcesz i co lubisz”. W istocie bowiem to nie zaimek względny wymaga przed soba przecinka, lecz cała wprowadzana przezeń konstrukcja składniowa. To samo dotyczy też innych wyrazów funkcyjnych: zasady przestankowania każą np. stawiać przecinek przed spójnikiem ponieważ, podczas gdy przecinka wymaga cała równorzędna fraza zdaniowa o funkcji okolicznika przyczyny, np. „Przegrał, ponieważ się nie starał i ponieważ inni byli lepsi”. Tradycyjne opisy składniowe, znane nam ze szkoły, nie zawierają jednak nawet niezbędnych pojęć, które by pozwoliły opisać interpunkcję polską adekwatnie, w związku z czym autorzy zasad przestankowania skazani są na sformułowania nieprecyzyjne i muszą liczyć na domyślność czytelników.
Mirosław Bańko, PWN