przecinki a referencja frazy nominalnej

przecinki a referencja frazy nominalnej
7.12.2013
7.12.2013
Czy po rzeczownikach z rozbudowanymi grupami określeń potrzebne są przecinki w zdaniach: „Wszystkie wpisy(,) widniejące w rejestrze ksiąg wieczystych są jawne” oraz „Nie wszyscy konsumenci(,) starający się o kredyt(,) zdają sobie sprawę, że wiek […]”?
WSO PWN w par. [383] informuje: „Nie oddziela się również [przecinkiem] przydawek wyznaczających zakres określanego rzeczownika: Podróżni jadący tym pociągiem są obowiązani mieć miejscówki”. Sytuacja w Pani przykładach jest podobna: przydawki widniejące w rejestrze ksiąg wieczystych oraz starający się o kredyt wyznaczają zakres poprzedzających je rzeczowników, a raczej fraz rzeczownikowych: wszystkie wpisy i nie wszyscy konsumenci, przecinki w przykładach tych są więc niepotrzebne.
Od obecności lub nieobecności przecinków w takich zdaniach może zależeć interpretacja frazy nominalnej, por. „Wszystkie wpisy w tej księdze dokonane jej ręką…” i „Wszystkie wpisy w tej księdze, dokonane jej ręką…”. O ile pierwszy przykład nie wyklucza, że w księdze są wpisy dokonane przez kogoś innego, to drugi sugeruje, że innych wpisów nie ma (rozumiemy go więc tak jak zdanie: „Wszystkie wpisy w tej księdze, nawiasem mówiąc, dokonane jej ręką…”).
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego