przedmiotowy

Drażni mnie bardzo nadużywanie (szczególnie w ogłoszeniach) przymiotnika przedmiotowy, np. „przedmiotowy lokal (przedmiotową działkę) można obejrzeć…”. Czy ten przymiotnik jest w tym miejscu potrzebny, czy nie można by go zastąpić zaimkiem wskazującym lub w ogóle opuścić?
Słowo, które Pana razi, ma charakter książkowy lub urzędowy. W ogłoszeniu o przetargu publicznym przedmiotowy lokal to ten, który jest przedmiotem przetargu. Nie możemy od urzędników wymagać zbyt wiele, gdyż oni mają swoje procedury i wzory pism, do których się stosują. Gdybym jednak w rubryce Ogłoszenia drobne przeczytał, że przedmiotową działkę można obejrzeć w godzinach 16–18, to pomyślałbym, że autorowi tego anonsu zupełnie brak wyczucia językowego.
Mirosław Bańko