przedszkolak

Która forma jest poprawna: „Zapraszamy przedszkolaków na spotkanie…” czy „Zapraszamy przedszkolaki na spotkanie…”?
Oba zdania są poprawne, ale pierwsze brzmi doroślej, tzn. dowartościowuje przedszkolaków jako osoby „dorosłe”, mające w nazwie męskoosobową końcówkę -ów biernika lm. Nowy słownik poprawnej polszczyzny podaje, że biernik przedszkolaków odnosi się tylko do chłopców, ale przykłady użycia słowa temu przeczą. Co więcej, słowo przedszkolaki występuje zwykle w mianowniku, w bierniku zaś pojawia się rzadko, dużo rzadziej niż przedszkolaków.
Mirosław Bańko, PWN