przedszkolanka

Szanowni Państwo,
pytanie moje dotyczy zawodu przedszkolanki, a dokładniej – jak należy określić mężczyznę pracującego jako nauczyciel w przedszkolu? Analogicznie do innych zawodów wydawałoby się, iż poprawna forma to przedszkolak, lecz ten wyraz oznacza przecież dziecko chodzące do przedszkola. Może więc powinno zaniechać się używania wyrazu przedszkolanka, które wskazuje nie tyle na zawód (nauczyciel), ile na miejsce jego wykonywania (przedszkole). Bo przecież nie mamy gimnazjalanki.
Nazwa na określenie mężczyzn pracujących w zawodzie przedszkolanki jest potrzebna. O ile się orientuję, mówi się o nich nauczyciel przedszkola, wychowawca przedszkolny lub wychowawca przedszkola. Z analogii do par typu kuzynek – kuzynka lub opolanin – opolanka wynikają formy męskie przedszkolanek lub przedszkolanin. Obie jednak można skreślić jako nieużywane lub używane tylko w żartach.
Mirosław Bańko, PWN