przełom Białki

Jest takie miejsce w okolicy spiskiej wsi Nowa Biała – Przełom Białki (Białka to czysty i zimny dopływ Dunajca). Jedno z najbardziej urokliwych w regionie. Tylko gdzie właściwie możemy pojechać na wycieczkę: do Przełomu Białki czy na przełom Białki?
Można użyć obu przyimków, choć w pewnych wypadkach może to się wiązać z niewielką różnicą treści. Najlepiej powiedzieć „Jadę na przełom Białki”, ponieważ odbiorcy bez wątpienia zrozumieją, że mówimy o wycieczce, a wymienione miejsce jest jej celem.
Proszę zwrócić uwagę na pisownię, w wyrazie przełom należy użyć małej litery. Zapis Przełom Białki jest uzasadniony, gdy chodzi o rezerwat krajobrazowy.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski