przez godzinę

Szanowni Państwo!
Mam wątpliwości odnośnie do użycia przyimka przez – bardzo proszę o ich rozwianie. Rozmawiałam godzinę (ponad godzinę, prawie godzinę, około pół godziny) czy przez godzinę (przez ponad godzinę, przez prawie godzinę, przez około pół godziny)? Byłam w domu godzinę czy przez godzinę?
Z poważaniem
Anna M.
Przez godzinę to konstrukcja najzupełniej poprawna. Można ją zastąpić samym słowem godzinę, ale czasem efekt jest gorszy, por.: „Nie zdziw się więc, jeśli po wstąpieniu do tego rodzaju lokalu przez godzinę będziesz czuł na sobie lekko paranoiczne spojrzenia stałych bywalców (…)” (CKM). Ponieważ w zdaniu może być dużo rzeczowników w różnych formach fleksyjnych, możliwość zastąpienia jednego z nich wyrazistszą składniowo konstrukcją przyimkową jest cenna.
Mirosław Bańko, PWN