przez około pięć minut

Szanowni Państwo,
chciałbym się dowiedzieć, jaką formę przybiera liczebnik pięć w następującym zdaniu: „Oglądałem telewizję przez około 5 [pięć czy pięciu?] minut”. Z jednej strony mamy przez [pięć minut], a z drugiej – około [pięciu minut]. Który przyimek odgrywa tu nadrzędną rolę i dlaczego?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Łączę wyrazy szacunku
Dominik
W wyrażeniu przez około tylko przez jest przyimkiem, około zaś partykułą. Rzeczownik, jak zwykle, dostosowuje się do wymagań przyimka: „Oglądałem telewizję przez około pięć minut”.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski