przy poniedziałku

Od kilku lat w sieci pojawiają się wpisy, w których używane jest wyrażenie „przy poniedziałku” lub innym dniu tygodnia. Skąd ono pochodzi i czy jest poprawne?

Przyimek przy wraz z użytym po nim rzeczownikiem określa czas zdarzenia, o którym mowa w zdaniu, lub charakteryzuje okoliczności towarzyszące temu zdarzeniu. Jest niejako synonimem wyrazu podczas, por. np. Zasłabł przy śniadaniu. Może się także łączyć z nazwami dni tygodnia, por. np. Przy niedzieli założył nowy garnitur. Występuje w żartobliwym powiedzeniu: przy sobocie, po robocie, spopularyzowanym przez walczyk, którego refren brzmi: Przy sobocie, po robocie/ Chętnie każdy z nas/ W tej świetlicy, przy muzyce/ Mile spędza czas (sł. Michał Ochorowicz, muz. Jan Anastazy Kozłowski, Przy sobocie po robocie, 1950). Użycie przyimka przy z dniami tygodnia nie jest nowe, por. np. Na szerokiej drodze zaścianku pełno było ludzi, jak zwyczajnie przy niedzieli (H. Sienkiewicz, Potop, 1886).

Adam Wolański