przydawki a przecinek

Hallo,
na podstawie jakich kryteriów rozróżnia się przydawki równorzędne, które oddziela się przecinkiem, od przydawek nierównorzędnych, których nie oddziela się przecinkiem? Proszę o parę przykładów. Dziękuję i pozdrawiam
Gabriel Koch
Przydawki równorzędne tworzą szereg składników, np. „Jest to książka mądra, ciekawa, pouczająca”. Z kolei przydawkami nierównorzędnymi nazywa się takie, z których pierwsza określa połączenie drugiej przydawki i określanego przez nią rzeczownika, np. „Dostałem piękne wieczne pióro” (wieczne pióro, jakie? – piękne), „Na gałęzi usiadł wielki czarny ptak” (czarny ptak, jaki? – wielki).
Konieczne jest dokonanie analizy znaczenia, podobnie jak to pokazują Nowy i Wielki słownik ortograficzny PWN w regule [383].
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski