przydomki podhalańskie

Szanowni Państwo,
moje pytanie dotyczy przydomków podhalańskich. Mianowicie, czy w nazwiskach typu Gąsienica Byrcyn, Karpiel Bułecka, Trebunia Tutka piszemy łącznik (jak w nazwiskach dwuczłonowych), czy też go pomijamy? Lokalny zwyczaj zapisu łącznik pomija. Czy pisownią tego typu nazwisk rządzi jakś inna zasada?
Przydomki można wyodrębnić za pomocą cudzysłowu, np. Komorowski ps. „Bór”. Jeśli jednak przydomek jest trwale związany z danym nazwiskiem, zapisuje się go jako część nazwiska złożonego, np. Bór-Komorowski.
Podane przykłady z Podhala sprawiają szczególną trudność, bo nie wiadomo, który z elementów jest nazwiskiem, a który przydomkiem. Pokazuje to, jak ważna jest konsekwencja w zapisie, bo Gąsienica Byrcyn to człowiek o nazwisku Gąsienica i przydomku Byrcyn (można też zapisywać Gąsienica „Byrcyn”). W tekstach oficjalnych zapisalibyśmy Gąsienica ps. Byrcyn (pseudonim można ująć w cudzysłów). Z kolei Gąsienica-Byrcyn to nazwisko złożone. Łącznik wskazuje na współrzędność elementów składowych.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski