przygotowywanie umów

Czy w zdaniu:

"Do moich zadań należy m.in. analiza aktów prawnych, opiniowanie, przygotowanie i negocjowanie umów." mogę użyć słowa "przygotowanie" czy powinnam użyć słowa "przygotoWYwanie" czy może są one wymienne w tym kontekście?

Będę wdzięczna za odpowiedź.

Ula

Przygotowywanie to tzw. odsłownik od przygotowywać, czyli czasownika niedokonanego. Aspekt niedokonany przedstawia w polszczyźnie czynności jako trwające lub powtarzające się. Czynności wielokrotne (iteratywne), por. np. dopisywać, przygotowywać, będziemy wychodziły, stoją w opozycji do czynności jednorazowych, wyrażanych za pośrednictwem czasowników dokonanych, por. np. dopisać, przygotować, wyjdziemy. Przywołane w pytaniu wypowiedzenie zawiera raczej – jako lista obowiązków – opis czynności wykonywanych wielokrotnie, a więc zasadne byłoby użycie formy przygotowywanie umów.

Adam Wolański