przymiotnik od Olesno

Dzień dobry!
Proszę o odpowiedź na następujące pytanie: miasto Olesno, powiat oleski czy olesny? Powiat oleski jest raczej od miasta Olesko.
Pozdrawiam
P. Wieczorek
Przymiotnik od Olesno brzmi oleski lub oleśniański, zob. np. Słownik nazw własnych Jana Grzeni, wydany przez PWN, i nowszy Słownik nazw miejscowości i mieszkańców tego samego wydawcy. W nazwie Olesno człon -n(o) jest przyrostkiem, więc przymiotnikowy sufiks -sk(i) został dodany do rdzenia. Innymi słowy, przymiotnik oleski jest zbudowany regularnie.
Tak samo brzmi przymiotnik od nazwy miasta Olesko (na Ukrainie), ale nie ma w tym nic dziwnego, gdyż od różnych nazw miejscowych, mających ten sam rdzeń, bywają tworzone identyczne przymiotniki.
Forma oleśniański nie odnosi się wprawdzie do Oleska, ma więc tę zaletę, że nie grozi nieporozumieniem. W porównanu z formą oleski jest jednak dużo rzadsza.
Mirosław Bańko, PWN