przymiotniki dzierżawcze od Hugo i Nerval

 

przymiotniki dzierżawcze od Hugo i Nerval

30.09.2020

Czy przymiotniki Hugoliański (od: Victor Hugo) i Nervaliański (od: Gérard de Nerval) zostały utworzone prawidłowo? Według mnie powinno być: Hugowski i Nervalowski (analogicznie do: StendhalStendhalowski).

Przymiotniki dzierżawcze tworzymy za pomocą przyrostka -ski, który jest na ogół rozszerzany, aby uniknąć zbitek spółgłoskowych na granicy nazwiska i przyrostka. Po rozszerzeniu przybiera on formę -owski lub rzadziej -ański.

Od nazwisk wspomnianych pisarzy istotnie najlepiej utworzyć przymiotniki Hugowski i Nervalowski. Hugoliański i Nervaliański są anglicyzmami (ang. Hugolian, Nervalian).

Porada opublikowana: 21.03.2013

Jan Grzenia
  1. 30.09.2020

    W literaturze przedmiotu – we wszystkich pracach romanistycznych po polsku, jakie czytałam – obowiązuje forma Nervalowski od Nervala i Hugoliański od Hugo. Jeśli nawet z punktu widzenia logiki językowej poprawna wydawać się może forma Hugowski, zapewniam, że uzus narzuca formę Hugoliański. Każdy badacz romantyzmu rozpoznaje ją bez mrugnięcia okiem (nawet bez kontekstu), forma Hugowski jest dla mnie obca i miałabym kłopot z jej rozpoznaniem poza kontekstem (np. sformułowanie kontemplacyjność Hugoliańska jest jasne, Hugowska – nie)

    Anna W.
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!