przymiotniki od nazw miast

Dzień dobry,
proszę bardzo podać, jak brzmią przymiotniki od nazw miast:
Aszaszski czy aski?
Witorazwitorazki czy witoraski?
Uścieujski czy ustecki? (Uście nad Łabą – stolica kraju usteckiego).
Dziękuję bardzo.
Martin Markovic
Od Asz najlepiej utworzyć przymiotnik aski, od Witoraz (Vitoraz) – witoraski. Od Uście nad Łabą używane są dwa przymiotniki: ustecki oraz uściański. Lepszy jest ten drugi, bo ustecki (forma zapożyczona z czeskiego) to też przymiotnik od Ustka, co może mylić. Łatwiej też skojarzyć go z nazwą miasta, a identyczny przymiotnik tworzy się od polskich nazw Uście Gorlickie, Uście Solne.
Jan Grzenia