przypadek – wypadek

Spotkałem się ostatnio ze sprzecznymi opiniami na temat poprawności użycia zwrotów w przypadku, gdy i w wypadku, gdy w znaczeniu 'w sytuacji, w razie, gdy'. Stąd moje pytanie: którego z tych zwrotów należy użyć we wskazanym kontekście?
Dziękuję.
Jakkolwiek Pan napisze, będzie dobrze. W przypadku, gdy jest kilkakrotnie częstsze niż w wypadku, gdy, ale Nowy słownik poprawnej polszczyzny PWN akurat to rzadsze słowo w podobnych konstrukcjach uważa za lepsze. Trudno powiedzieć dlaczego. Niektórym przypadek silnie kojarzy się z przypadkowością i wolą tego słowa unikać, gdy mówią o sytuacjach, w których – jak im się zdaje – wszystko jest pod kontrolą. Innym z kolei wypadek kojarzy się w nieszczęśliwym wypadkiem. Więcej o przypadku i wypadku mówi Słownik wyrazów kłopotliwych PWN.
Mirosław Bańko