przypisy do autorów arabskich

Witam,
Mam pytanie dot. sporządzania przypisów bibliograficznych w artykułach z odwołaniami do autorów arabskich, gdzie imię autora podaje się w skróconej formie za pomocą inicjału. W książce A. Wolańskiego Edycja tekstów autor pisze, że „Arabowie posługują się dwoma lub trzema imionami”. Jeśli w takiej sytuacji należy skracać również imiona arabskie, to które?
Pozdrawiam,
mw.
Ponieważ rzecz wykracza poza moje kompetencje, wysłałem Pana pytanie i odpowiedni fragment Edycji tekstów do arabisty, prof. Janusza Daneckiego. W odpowiedzi dostałem następujący list:
Z imionami arabskimi jest trochę problemów, bo najważniejszy jest uzus. A więc Ibn jest często uznawany za część imienia: Ibn Chaldun, Ibn Hazm itd. A kiedy indziej jest jedynie drugą, mniej ważną częścią imienia, a więc Muhammad Ibn Abd Allah to prawie wyłącznie Muhammad albo wprost Mahomet, jak i Usama Ibn Ladin. Rodzajnika al- (nigdy el- – to forma dialektalna) w układzie alfabetycznym nie uwzględniamy, choć piszemy: Al-Asad, co można pisać Asad, Al-. Podane [w Edycji tekstów – Red.] zasady pisania al- wielką i małą literą są poprawne. Abu zawsze wielką z następującym elementem, bo to przydomek, zwykłe od imienia syna: Abu Ammar, Abu al-Walid itd. Niestety, opracowania zasad na piśmie nie ma, choć są one stosowane w encyklopediach, nazewnictwie geograficznym.

Jeśli powyższe wyjaśnienia Panu nie wystarczają, proponuję, aby spróbował Pan wzorować się na bibliografii zawartej w jakiejś książce dotyczącej spraw wschodnich, gdzie cytowani są autorzy arabscy.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski