psianka słodkogórz, ngultrum i czetrum

W jaki sposób odmieniać słowo słodkogórz? Pełna nazwa to psianka słodkogórz, jest to roślina.
Czy odmienne powinny być słowa ngultrum i czetrum? Ngultrum to jednostka monetarna Bhutanu, 1 ngultrum = 100 czetrum (ów?).
Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
1. Wyraz słodkogórz oznacza roślinę, której zewnętrzna część jest słodka, wewnętrzna gorzka (nie wiem, kto to sprawdził, skoro roślina jest trująca). Słowo to pojawia się – jak wynika z moich ustaleń – wyłącznie jako podrzędny i nieodmienny składnik nazwy psianka słodkogórz, nie jest używane samodzielnie. Jako podrzędnik można by uznać go za przymiotnik w funkcji przydawki, a że kończy się na spółgłoskę, więc nie odmieniany; można też uznać go za rzeczownik będący przydawką mianownikową. W samodzielnym użyciu musiałby być rzeczownikiem, któremu najlepiej przypisać rodzaj żeński, zgodnie z rodzajem nadrzędnika. Odmieniałby się wtedy jak noc i grabież.
2. Nazwy bhutańskich jednostek monetarnych można bez problemu odmieniać i należy to robić: MB. ngultrum, czetrum, D. ngultruma, czetruma, C. ngultrumowi, czetrumowi, N. ngultrumem, czetrumem, Ms. ngultrumie, czetrumie, lm. MB. ngultrumy, czetrumy, D. ngultrumów, czetrumów, C. ngultrumom, czetrumom, N. ngultrumami, czetrumami, Ms. ngultrumach, czetrumach. Ale uwaga: nazwy jednostek monetarnych w liczbie pojedynczej miewają biernik identyczny z dopełniaczem, więc może być też M. ngultrum, czetrum, DB. ngultruma, czetruma.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski