psianka słodkogórz, ngultrum i czetrum

psianka słodkogórz, ngultrum i czetrum
22.05.2006
22.05.2006
W jaki sposób odmieniać słowo słodkogórz? Pełna nazwa to psianka słodkogórz, jest to roślina.
Czy odmienne powinny być słowa ngultrum i czetrum? Ngultrum to jednostka monetarna Bhutanu, 1 ngultrum = 100 czetrum (ów?).
Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
1. Wyraz słodkogórz oznacza roślinę, której zewnętrzna część jest słodka, wewnętrzna gorzka (nie wiem, kto to sprawdził, skoro roślina jest trująca). Słowo to pojawia się – jak wynika z moich ustaleń – wyłącznie jako podrzędny i nieodmienny składnik nazwy psianka słodkogórz, nie jest używane samodzielnie. Jako podrzędnik można by uznać go za przymiotnik w funkcji przydawki, a że kończy się na spółgłoskę, więc nie odmieniany; można też uznać go za rzeczownik będący przydawką mianownikową. W samodzielnym użyciu musiałby być rzeczownikiem, któremu najlepiej przypisać rodzaj żeński, zgodnie z rodzajem nadrzędnika. Odmieniałby się wtedy jak noc i grabież.
2. Nazwy bhutańskich jednostek monetarnych można bez problemu odmieniać i należy to robić: MB. ngultrum, czetrum, D. ngultruma, czetruma, C. ngultrumowi, czetrumowi, N. ngultrumem, czetrumem, Ms. ngultrumie, czetrumie, lm. MB. ngultrumy, czetrumy, D. ngultrumów, czetrumów, C. ngultrumom, czetrumom, N. ngultrumami, czetrumami, Ms. ngultrumach, czetrumach. Ale uwaga: nazwy jednostek monetarnych w liczbie pojedynczej miewają biernik identyczny z dopełniaczem, więc może być też M. ngultrum, czetrum, DB. ngultruma, czetruma.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego