ptakom, chlebom

Często mam problem czy na końcu wyrazu mam użyć ą czy om. Np. chlebom czy chlebą.
Daj chleb ptakom czy ptaką.
Kiedy na końcu wyrazów stosuje się om, a kiedy ą? Czy są jakieś ogólne zasady określające tę pisownię?
Zasady są bardzo proste. Końcówka przynależy narzędnikowi liczby pojedynczej rzeczowników rodzaju żeńskiego, np.
Idę z mamą (z kim? z czym? – narzędnik).
Końcówka -om jest charakterystyczna dla celownika liczby mnogiej rzeczowników wszystkich rodzajów, np.
Dałem dzieciom obiad
Złodziej ukradł sąsiadom samochód (komu? czemu? – celownik).
A zatem: Daj chleb ptakom, Przyglądał się chlebom w piekani.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski