quiz

Szanowni Państwo,
zastanawiam się nad odmianą słowa quiz (które prawie całkiem wyparło jego spolszczony odpowiednik kwiz). Mam pisać: twórca quizu czy twórca quiza; takiego quizu czy takiego quiza; nie ma quizu czy nie ma quiza? Poprawna wydaje mi się pierwsza forma, ale czy zawsze?
Powinienem napisać „Gra w quiza ircowego jest prosta” czy „Gra w quiz ircowy jest prosta”? Jednym słowem osobę grającą w quizy powinienem określić mianem quizowicz czy quizowiec?
Pozdrawiam.
Dopełniacz od quiz brzmi quizu, nie quiza. Quiz to rodzaj konkursu, dlatego grać w quiz to połączenie wątpliwej jakości. Lepiej brzmi uczestniczyć w quizie.
Uczestnik quizów nie ma ustalonej nazwy w polszczyźnie. Czasem jednak słyszy się słowo konkursowicz, dlatego quizowicz wydaje mi się lepszym pomysłem niż quizowiec.
To, jak nazwiemy miłośnika quizów, nie ma związku z tym, które z dwóch podanych przez Pana zdań jest właściwe. W zasadzie oba wydają mi się chybione z powodów wymienionych wyżej, ale gdybym miał któreś wskazać jako gorsze, to wskazałbym pierwsze, w którym użyto nietrafnej formy biernika quiza zamiast poprawnej quiz.
Do listu mam jeszcze jedną uwagę: słowo quiz nie wyparło swojego polskiego odpowiednika. To raczej ów odpowiednik nie zdołał wyprzeć słowa quiz z polszczyzny.
Mirosław Bańko, PWN