rasizm

W gazecie przeczytałam następujący artykuł: „Dwaj niemieccy pracownicy zostali zwolnieni z pracy za rasistowskie wypowiedzi na temat kolegi pochodzącego z Polski”. Zaskoczona, od razu zajrzałam do słownika, sprawdzić definicję słowa rasa, ale nie znalazłam tam jasnej odpowiedzi. Nurtuje mnie, czy obelgi dotyczące narodowości, np. Niemca wobec Polaka, można nazwac rasistowskimi. Czy można uznać, że istnieje np. rasa polska. Będę wdzięczna za odpowiedź.
Z powazaniem
O rasie polskiej mówi się przede wszystkim w odniesieniu do koni i krów. Rasy ludzkie były i są przedmiotem zainteresowania antropologów, ale nie słyszałem, aby któryś z nich wyodrębnił rasę polską. O „rasie germańskiej” pisali – oczywiście z wyższością – niemieccy ideologowie okresu nazizmu.
Obraźliwe wypowiedzi na temat przedstawicieli innej narodowości można określić jako nacjonalistyczne, szowinistyczne lub ksenofobiczne. Znaczenie tych terminów jest objaśnione w naszych słownikach, tu powiem tylko, że nie są to synonimy. Tym, co je łączy, jest niewątpliwie negatywne nacechowanie. Nazwać kogoś nacjonalistą, a tym bardziej szowinistą lub ksenofobem, to wyrazić o nim zdecydowanie krytyczną opinię.
Równie negatywnie nacechowane jest słowo rasista, które może z tego powodu nasunąło się dziennikarzowi gazety. Nie bez znaczenia chyba jest jednak i ten fakt, że wypadek miał miejsce w Niemczech – kraju, który z pobudek rasowych wyrządził wiele złego zarówno swoim obywatelom, jak i mieszkańcom innych państw i w którym niechęć do cudzoziemców może się automatycznie kojarzyć z rasizmem.
Mirosław Bańko, PWN