raz

Jak brzmi poprawna forma wyrazu „raz”: Budzisz się średnio 6,9 razy/razu/raza w ciągu nocy?

Dorota

Wyraz raz, który oznacza ‘zwielokrotnienie, powtórzenie czegoś’, przyjmuje formę:

  • razy z liczebnikami głównymi i zaimkami liczebnymi, które są z nimi równoważne, por. np. trzy razy, pięć razy, wiele razy;
  • raza z liczebnikami pół i półtora, por. np. pół raza, półtora raza;
  • razy z pozostałymi liczebnikami ułamkowymi, por. np. trzy i pół razy, sześć i dziewięć dziesiątych razy.
Adam Wolański