razu czy raza?

Dzień dobry,
kiedy w dopełniaczu liczby pojedynczej używamy formy raz-a, a kiedy formy raz-u, jeżeli słowo to stoi po liczebniku ułamkowym zapisanym liczbą? Piszemy pół/półtora raza, ale jak jest z 1/2 raz-a/u, 1,5 raz-a/u, 1,2 raz-a/u, 1/3 raz-a/u itp.?
Serdecznie pozdrawiam
Ewa Tomaszewicz
W dopełniaczu wyraz ten ma zasadniczo końcówkę -u, w określeniach liczb i mnożeniu powinniśmy użyć końcówki -a. W związku z tym odmieniamy: pół raza, półtora raza, 1/2 raza, 1,5 raza, 1,2 raza, 1/3 raza.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski