reaktywność

 
reaktywność
27.08.2002
Szanowna Redakcjo,
Piszę swoją pracę dyplomową i zastanawiam się nad poprawnością jej tytułu, który brzmi: „Reaktywność nikotynamidu i produktów jego metabolizmu względem reaktywnych form tlenu”. Wątpliwości moje budzi poprawność wyrażenia reaktywość czegoś względem czegoś, np. reaktywność miedzi względem kwasu siarkowego. Czy nie należałoby pracy tej zatytułować: „Reaktywność nikotynamidu i produktów jego metabolizmu w reakcjach z reaktywnymi formami tlenu”?
Pozdrawiam serdecznie.
„Reaktywność (…) w reakcjach z reaktywnymi (…)” nie wydaje mi się sformułowaniem zręcznym – powiedziałbym, że za dużo w nim rea-. W książkach chemicznych i medycznych słowo reaktywność najczęściej występuje w przyimkiem wobec (np. „Wysoka reaktywność moczanu wobec oksydantów (…)”) lub na (np. „(…) reaktywność naczyń skóry na różne bodźce klimatyczne”). Sporadycznie zdarzają się także połączenia z przyimkami z oraz w stosunku do. Myślę, że użycie słowa względem jest dopuszczalne, ale równoznaczne wobec wydaje się bardziej zgodne ze zwyczajem przyjętym w środowisku.
Mirosław Bańko
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!