reaktywność

 
reaktywność
27.08.2002
Szanowna Redakcjo,
Piszę swoją pracę dyplomową i zastanawiam się nad poprawnością jej tytułu, który brzmi: „Reaktywność nikotynamidu i produktów jego metabolizmu względem reaktywnych form tlenu”. Wątpliwości moje budzi poprawność wyrażenia reaktywość czegoś względem czegoś, np. reaktywność miedzi względem kwasu siarkowego. Czy nie należałoby pracy tej zatytułować: „Reaktywność nikotynamidu i produktów jego metabolizmu w reakcjach z reaktywnymi formami tlenu”?
Pozdrawiam serdecznie.
„Reaktywność (...) w reakcjach z reaktywnymi (...)” nie wydaje mi się sformułowaniem zręcznym - powiedziałbym, że za dużo w nim rea-. W książkach chemicznych i medycznych słowo reaktywność najczęściej występuje w przyimkiem wobec (np. „Wysoka reaktywność moczanu wobec oksydantów (...)”) lub na (np. „(...) reaktywność naczyń skóry na różne bodźce klimatyczne”). Sporadycznie zdarzają się także połączenia z przyimkami z oraz w stosunku do. Myślę, że użycie słowa względem jest dopuszczalne, ale równoznaczne wobec wydaje się bardziej zgodne ze zwyczajem przyjętym w środowisku.
Mirosław Bańko
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe słowo roku 2019

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe słowo roku 2019. 
Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!

Pobierz bezpłatny e-book
„Pułapki ortografii"
prof. Jerzego Bralczyka!

Uwaga, do ebooka zostały dołączone informacje handlowe w rozumieniu ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, toteż jego zamówienie wymaga wyrażenia poniższych zgód.

Wyślij

Weź udział w akcji „Młodzieżowe słowo roku 2019” i odbierz darmowy e-book!