realistyczny

Mam pytanie o użycie słowa realistyczny: „Zdobył się nawet na niezwykły jak na demokratę krok i pochwalił rządy George'a W. Busha, który uchodzi za najbardziej realistycznego lub najbardziej cynicznego (wybór zależy od punktu widzenia) z amerykańskich prezydentów ostatnich dekad”. Czy realistyczna może być osoba? Poza tym czy zdanie to jest poprawnie zbudowane (chodzi o słowo który odnoszące się do Georga W. Busha, a nie do rządów)?
Dziękuję za pomoc.
Realistyczny jest polityk, który prowadzi realistyczną politykę (tzn. liczącą się z realiami). Podobna wieloznaczność nie jest niczym niezwykłym w języku, por. odważny mówca (taki, który odważnie mówi) czy działacze socjalistyczni (tacy, którzy wyznają idee socjalizmu). Poszczególne jej przypadki mogą być mniej lub bardziej zakorzenione w zwyczaju językowym (np. realistyczny prezydent wydaje mi się sformułowaniem mniej utartym niż realistyczny polityk), ale skoro istnieją przykłady odnoszenia tego samego słowa do osoby i czegoś, co jest jej właściwe (np. działań lub poglądów), to trudno zabraniać wzorowania się na tym modelu.
Do budowy gramatycznej przytoczonego zdania nie mam zastrzeżeń.
Mirosław Bańko, PWN