realizacja

Witam,
jestem historykiem sztuki, więc mam pytanie z mojej dziedziny:) Czy uprawnione jest użycie słowa realizacja w kontekście samego projektu dzieła? Tak jak to jest przyjęte w języku angielskim czy francuskim, gdzie ów termin oznacza nie tylko urzeczywistnienie, ale i sam proces powstawania dzieła? Przecież każda realizacja może być kiedyś przerwana.
Pozdrawiam i z góry dziękuję za rozwianie moich wątpliwości.
Kamila Podniesińska
Realizacja może mieć znaczenie czynnościowe, jest wtedy synonimem realizowania czegoś, por. przerwać realizację projektu, tempo realizacji i in. Może też mieć znaczenie rezultatywne, czyli oznaczać, coś, co zostało lub zostanie zrealizowane, por. „Powrócić wypadnie do architektury sakralnej, której późniejsza rokokowa już faza przyniosła I Rzeczypospolitej wiele bardzo wybitnych realizacji” (Tadeusz Chrzanowski, Sztuka w Polsce od I do II Rzeczypospolitej: Zarys dziejów).
Mirosław Bańko, PWN