redachtor

Mam pytanie do językoznawców Wydawnictwa Naukowego PWN. Czy osobę piszącą artykuły, czyli redaktora można żartobliwie nazwać redachtorem? Czy ten zwrot nie będzie zbyt złośliwy w stosunku do osoby, którą tak nazwiemy?
Pozdrawiam
Michał
Redachtor, podobnie jak dochtor i dyrechtor to wyrazy, w których grupa spółgłoskowa kt została zastąpiona przez cht. Jest to wymowa występująca w wielu polskich gwarach.
Redaktora można oczywiście nazwać redachtorem, ale nie w każdych warunkach. Wyobrażam sobie, że może się tak zdarzyć na przykład w tekście stylizowanym na gwarę, zwłaszcza gdy pismo ma charakter regionalny i zamieszcza materiały pisane lokalną gwarą (np. na Górnym Śląsku).
Ale użycie formy redachtor bez jakiegokolwiek uzasadnienia byłoby niestosowne. Złośliwe? – raczej nie. Użycie formy gwarowej nie deprecjonuje mówiącego ani tym bardziej adresata wypowiedzi. Wyśmiewanie gwary jako takiej źle świadczy o wyśmiewającym.
Artur Czesak, IJP PAN, Kraków