relewantny

Piszę pracę dotyczącą wyszukiwania informacji w Internecie. Jednym z fundamentalnych pojęć występujących w tej dziedzinie jest relewancja, pochodząca od angielskiego terminu relevance. W związku z tym mam następujące pytanie: jaki przyimek należy stosować z przymiotnikiem relewantny? Spotkałem się z trzema przypadkami: 1. relewantny dla oceny merytorycznej, 2. relewantny do potrzeb użytkownika, 3. relewantny ze względu na….
Termin relewancja jest znany od dawna w językoznawstwie, podobnie jak przymiotnik relewantny (od angielskiego relevant), który tłumaczy się jako ‘istotny (dla komunikatywnej funkcji języka, w systemie językowym)’, w związku z tym spotyka się zwykle konstrukcje relewantny dla…, relewantny w…, choć inne połączenia, np. relewantny z określonego punktu widzenia, też są możliwe.
Przypuszczam, że w Pana tekście ten wyraz występuje w podobnym znaczeniu, choć prawdopodobne, że bywa też stosowany jako termin oznaczający ‘użyteczny (do czegoś, dla kogoś)’ lub ‘odpowiedni (do czegoś, dla kogoś)’. Oznacza to, że każdy z podanych przykładów może być komunikatywny i tym samym poprawny, choć najprawdopodobniej przywołano tu różne znaczenia wyrazu: w przykładach 1. i 3. relewantny znaczy ‘istotny’, w 2. – ‘odpowiedni’. Skoro jednak chodzi tu o pojęcie w pewnej dyscyplinie fundamentalne, należałoby ustalić jego znaczenie i unikać niekonsekwencji w jego użyciu.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski