reputacja

Dzień dobry.
Czy można mieć złą/dobrą reputację? Znalazłem źródła, które mówią, że reputację się ma albo się jej nie ma, a dobra reputacja, to już pleonazm. Jednak według Nowego słownika poprawnej polszczyzny można mieć zarówną dobrą, jak i złą reputację. Kto, według Pana, ma rację?
Pozdrawiam
Bartłomiej Zientek
Na szczęście rację ma słownik. Reputacja może być i dobra, i zła. Można ją poprawić i można zepsuć. Wszystkie te konstrukcje są poprawne, a nawet w przybliżeniu jednakowo częste. Pewne konteksty wskazują jednak na wartościowanie negatywne (np. wątpliwa reputacja) i to one chyba sprawiają, że reputacja częściej kojarzy się nam z czymś złym niż dobrym.
Mirosław Bańko