rodzaj gramatyczny skrótowców

Dzień dobry,
chciałabym się dowiedzieć, jaką formę (chodzi mi o rodzaj) czasownika należy stosować po skrócie. Czy należy używać czasownika zgodnego z pełną nazwą, czy np. czasownika rodzaju nijakiego? Dokładniej mam na myśli takie przypadki (przykładowe) „USA są…” (jako że rozwinięcie to Stany Zjednoczone) czy „USA jest…” i podobnie np. „PPS wydało…” czy „PPS wydała…” (jako Polska Partia Socjalistyczna)?
Byłabym wdzięczna za odpowiedź.
Rodzaj gramatyczny skrótowców może być zgodny z rodzajem członu głównego pełnej nazwy (np. „WSiP wydały…”) lub swoisty, odpowiedni do zakończenia skrótowca (np. „WSiP wydał…”). Pierwszy sposób użycia skrótowców uchodzi za właściwszy w wypowiedziach oficjalnych, drugi za nieco potoczny. Szczegóły jednak najlepiej sprawdzać w słownikach, gdyż ogólna reguła przedstawiona wyżej w wielu wypadkach zawodzi. Powiemy np. „USA są…” (nie „USA jest…”), ale obocznie „PPS wydała…” lub „PPS wydał…”.
Mirosław Bańko, PWN