rodzaj i liczba skrótowców

Witam,
proszę o wyjaśnienie, w jakim rodzaju są skróty nazw instytucji, partii itp., a więc jak odmieniać: „PO miała do wyboru” (czy „…miał do wyboru”), „PiS zdecydowało się na…” (czy „..zdecydował się na…”)?
Dziękuję i pozdrawiam
Raczej „PO miała…” i „PiS miało…” niż „PO miało…” i „PiS miał…”. Ogólnie biorąc, rodzaj i liczba skrótowców mogą być zgodne z ich zakończeniem (PO jak logo, PiS jak bis) albo takie jak rodzaj i liczba ich członu głównego (tutaj: platforma, prawo). W tekstach pisanych zaleca się korzystanie z tej drugiej możliwości (zob. hasło skrótowce w Wielkim słowniku poprawnej polszczyzny PWN).
Nawiasem mówiąc, człony nazwy Prawo i Sprawiedliwość są składniowo równorzędne, podobnie jak dziecko i matka. W zdaniu ta ostatnia fraza miałaby rodzaj męskoososobowy i liczbę mnogą, por. „Dziecko i matka przyszli”, przez analogie więc można by się spodziewać konstrukcji typu „Prawo i Sprawiedliwość mieli…”, ewentualnie „Prawo i Sprawiedliwość miały…”. Tak się jednak nie mówi. W nazwie Prawo i Sprawiedliwość najwyraźniej Prawo wzięło górę nad Sprawiedliwością.
Mirosław Bańko, PWN