rok dwa tysiące trzeci

Jak należy wymawiać i odmieniać lata obecnego wieku: rok dwa tysiące trzy, dwa tysiące trzeci, dwutysięczny trzeci? Straszne w tym zamieszanie.
Dziękuję tysiącznie (tysięcznie?).
M.S.
Pytanie to powraca od począku tego stulecia i już na nie odpowiadaliśmy w naszej Poradni. Ale nie zaszkodzi jeszcze raz.
Otóż skoro mówimy, że np. Bolesław Chrobry koronował się w roku tysiąc dwudziestym piątym, a nie tysięcznym dwudziestym piątym, to konsekwentnie mówmy też, że właśnie rozpoczął się rok dwa tysiące trzeci, a nie dwutysięczny trzeci. Trzecia wymieniona przez Pana możliwość – rok dwa tysiące trzy – to wyrażenie gramatycznie poprawne, ale stosowne raczej przy odczytywaniu zestawień tabelarycznych lub innych tekstów o zredukowanej składni (np. haseł encyklopedycznych) niż przy odczytywaniu zwykłego tekstu.
Co do podziękowań, to chętnie przyjmiemy i takie, i takie – tysięczne i tysiączne. W tym przenośnym znaczeniu obie formy są poprawne.
Mirosław Bańko