rok i lata

Dla słowa dzień tworzę zdanie: „To był jeden z najlepszych dni”. Chciałbym utworzyć analogiczne zdanie dla słowa rok, ale chyba nie potrafię. „To był jeden z najlepszych lat” brzmi dziwnie, a „To było jedno z najlepszych lat” sugeruje, że mówimy o porze roku lato.
Uprzejmie proszę o pomoc.
Z poważaniem
Paweł Jemioł
To bardzo ciekawe zadanie, ale obawiam się, że nierozwiązalne. Proponuję zatem małą zmianę: „To był wspaniały rok, jeden z najlepszych”.
Mirosław Bańko