rok temu (w maju)

Dzień dobry,

Czy określenie czasu rok temu, dwa lata temu można używać w znaczeniu rocznikowym, rocznikowo rok, rocznikowo dwa lata itp.

Np. Rok temu w maju, rocznikowo wskazuję rok i określam miesiąc. Bardzo proszę o zdanie. Pozdrawiam.

Wyrażenie rok temu (lub dwa lata temu) oznacza czas około dwunastu (lub około dwudziestu czterech) miesięcy od chwili wypowiedzenia tych słów. Jeśli obecnie mamy lipiec 2021 r. i mówimy, że coś się wydarzyło rok temu, to mamy na myśli lipiec 2020 r. z drobną tolerancją sięgającą jeden miesiąc w tył bądź w przód.

Określenia rok temu w maju (gdy np. chodzi o maj 2020 r.) użyjemy w maju 2021 r. W innych miesiącach 2021 r. powiemy, że coś się wydarzyło w ubiegłym roku w maju.

Adam Wolański