rok życia w skrócie

 
rok życia w skrócie
1.06.2015
Szanowni Państwo,
czy istnieją okoliczności, w których zapis wyrażenia rok życia w formie skrótu rż. (czyli niezgodnego z zapisem proponowanym przez słowniki ortograficzne, ale często pojawiającego się w wydawnictwach medycznych) można by uznać za poprawny? Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.
Łączę pozdrowienia
Czytelniczka
Są analogiczne skróty pisane z jedną kropką na końcu, i to dobrze znane, choćby br. lub cdn. Językoznawcy poloniści powinni być dość elastyczni w takich sprawach, skoro sami np. słowa liczba pojedyncza skracają na kilka sposobów, m.in. lp., lp, lpoj., l.poj. Mówię tu oczywiście o praktyce, nie o teorii, gdyż na przykład Słownik skrótów i skrótowców prof. Jerzego Podrackiego odsyła od lp do lp., informując, że ten pierwszy zapis jest niepoprawny. Moim zdaniem natomiast on jest poprawny i daje się obronić nie tylko zwyczajem językowym, ale i na gruncie istniejących przepisów, mianowicie można go traktować jako symbol (podobny do symboli matematycznych typu log lub sin), a nie skrót.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!