romans

Szanowni Państwo,
ostatnio spotkałem się z formą romans między jedną osobą i drugą. Wydało mi się jednak, że powinna zostać użyta forma romans jednej osoby z drugą. Czy pierwsza forma również jest poprawna? Jeśli tak, to czy przyimek nie powinien zostać użyty w formie między… a… zamiast między… i… (jeśli dobrze pamiętam, ta forma jest potoczna)?
Z uszanowaniem,
Arkadiusz Kurczyński
Zdarza się romans między kimś a kimś, podobnie jak między kimś i kimś, por. „Doszło do romansu między 29-letnią królową a młodziutkim arcyksięciem” i „Nikt nie był zainteresowany historią biurowego romansu między szefem i jego podwładną” (cytaty z prasy, za NKJP). Nowy słownik poprawnej polszczyzny PWN poleca pierwszą z tych konstrukcji, użycie drugiej ocenia jako „mniej stosowne w polszczyźnie starannej”. Ocena ta jest jednak oparta chyba tylko na tradycji, w każdym razie kwestionowana konstrukcja, choć dwa do trzech razy rzadsza od polecanej, jest i tak bardzo częsta, a pojawia się bynajmniej nie tylko w wypowiedziach potocznych.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski