rozbudowane przydawki przed rzeczownikiem

rozbudowane przydawki przed rzeczownikiem
13.10.2013
13.10.2013
Czy umieszczanie rozbudowanych przydawek przed rzeczownikiem, np.: „Skrajnie zmęczony i wyglądający jak zagłodzony pies biegacz przekroczył wreszcie linię mety” jest błędem? Mnie wydaje się interesującym zabiegiem stylistycznym, szczególnie jeśli użytym świadomie.
Nie jestem w stanie docenić zabiegu stylistycznego w przytoczonym zdaniu, ale może dlatego, że nie widzę szerszego kontekstu. W zasadzie rozbudowane przydawki staramy się umieszczać po rzeczowniku albo dzielić je na części, z których pierwsza poprzedza rzeczownik, a druga następuje po nim. W Pana przykładzie podział mógłby wyglądać tak: „Skrajnie zmęczony biegacz, wyglądający jak zagłodzony pies, przekroczył wreszcie linię mety”. Dodatkowa korzyść z tej operacji jest taka, że nie narzuci się czytelnikowi mylnie podmiot pies biegacz (jak mnie się zdarzyło w pierwszej lekturze).
Warto by też usunąć ze zdania imiesłów wyglądający, który samą swoją długością niepotrzebnie zwalnia wartki tok narracji (choć z drugiej strony, skoro chodzi o wyczerpanego biegacza, to może wolne tempo opowieści jest celowe?). Proponuję wersję następującą: „Skrajnie zmęczony biegacz, o wyglądzie zagłodzonego psa, przekroczył wreszcie linię mety”.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego