różności fleksyjne

Chciałbym się dowiedzieć, jak mówimy i piszemy: patrzyć czy patrzeć, przypatrzyć się czy przypatrzeć się?
Drugie pytanie dotyczy słowa kupować: czy piszemy wkupować się w czyjeś łaski, czy wkupywać?
I ostatnie: w cudzysłowie czy w cudzysłowiu?
Forma patrzeć jest częstsza niż patrzyć, ale obie są poprawne. Ciekawe, że przypatrzeć się i przypatrzyć się są używane z równą częstością.
Można wkupywać się w czyjeś łaski, ale nie wkupować się. Z kupować jest inaczej: tu forma kupywać jest niepoprawna.
Cudzysłów odmienia się tak, jak rów, nie jak tułów: poprawna forma brzmi w cudzysłowie.
Mirosław Bańko