różności gramatyczne

1. Jak powinienem pytać: „Czego chesz?” czy „Co chcesz?” – jaką zasadą tu się kierować?
2. Jakiego zaimka muszę użyć w następującym zdaniu: „Lubię jej (ją) słuchać” – i dlaczego?
3. Czy można nazwać dziewczynę chamka?
4. Dlaczego mówimy „Idę do realu” (a nie reala) – co sprawiło, że użyć należy końcówi -u?
ad 1. Starannie zapytamy „Czego chcesz?”, potocznie „Co chcesz?”.
ad 2. Powinien Pan użyć formy jej, gdyż takie jest wymaganie czasownika: „Lubię jej słuchać”.
ad 3. Można, ale czy wypada?
ad 4. Czy real to jakiś lokal lub kino? W takim razie należałoby jego nazwę pisać wielką literą. Powiedzielibyśmy „Idę do Realu” (jak „…do Capitolu"), a nie „Idę do Reala”, gdyż forma z końcówką -a przywodzi na myśl dawną hiszpańską monetę, a nie o nią tu przecież chodzi. Zdanie „Idę do Reala” byłoby też poprawne, gdyby Real był człowiekiem albo np. słoniem w ogrodzie zoologicznym.
Mirosław Bańko