różności

1.Czy w poniższym wersie poprawnie odmieniono czasownik upomnieć? Wg jakiego schematu odmienia się ten czasownik?
Kiedy dni są łudząco podobne,
trudniej spojrzeć beztrosko przed siebie,
zamyślenie się czasem upomnie,
trafne zdanie z przeszłości odgrzebie.

2.Jak się nazywa w terminologii lingwistycznej taki sposób zapisu słów: po(d)woje, nie(do)wiara, pozwalający na nadanie wyodrębnionej części słowa innego znaczenia, niż [ma] jego oryginał?
Ad 1. Standardowa forma brzmi upomni, czasownik ten należy do grupy VIIa wg klasyfikacji Jana Tokarskiego. Formy upomnie użyto zapewne do rymu (niedokładnego zresztą). Można to uznać za przykład tzw. licencji poetyckiej albo za dowód niekompetencji językowej autora.
Ad 2. Zabieg, który Pan zilustrował przykładem, służy chyba – o ile go dobrze rozumiem – tworzeniu kalamburów. Nie wydaje mi się, żeby miał on jakąś szczególną nazwę w językoznawstwie.
Przypominamy zasadę: w jednym liście tylko jedno pytanie.
Mirosław Bańko, PWN