rozstrzeń

Interesuje mnie, jakiego rodzaju jest słowo rozstrzeń. Należy ono do terminologii medycznej (np. rozstrzeń komory serca, rozstrzenie / rozstrzenia oskrzeli). Poza tym chciałbym wiedzieć, jak brzmi dopełniacz słów kończących się na -cyt (np. limfocyt – powinno być limfocytu czy limfocyta?).
Z góry dziękuję za odpowiedź,
Konrad Zawadka
Medyczny termin rozstrzeń jest rodzaju żeńskiego, wyrazu tego używa się w połączeniach rozstrzeń lewokomorowa, ostra rozstrzeń serca i podobnych. W związku z tym w liczbie mnogiej należy używać formy rozstrzenie.
Wyrazy z zakończeniem -cyt, np. cenocyt, erytrocyt, zwykle przybierają końcówkę -u, tzn. cenocytu, erytrocytu.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski