rulez

Dużą popularnością cieszy się ostatnio słowo rulez (zob.) – co ono oznacza?
Wczytanie się w teksty odnalezione przez wyszukiwarkę wystarczy, by w miarę pewnie uznać, że rulez, czytane chyba najczęściej z polska, to świadomie przekręcone angielskie rules, czyli ‘rządzi’.
Krótkie, hasłowe użycia typu „X rulez’’ można wiązać z napisami na murach typu „(nazwa klubu sportowego) pany’’. Tak samo uważa B. Chaciński: Wypasiony słownik najmłodszej polszczyzny, Kraków 2003, s. 121.
Obserwujemy ekspansję rulez także do tekstów o pozasportowej i „pozasubkulturowej’’ tematyce. Kontrasty bywają zaskakujące i ciekawe albo irytujące, jeśli się uzna, że pewne rodzaje wypowiedzi powinny być wolne od slangu, i to angielskiego.
Artur Czesak, IJP PAN, Kraków